Egyél több levest!


leves2_1.jpg A tél az igazi szezonja a meleg leveseknek, de levest enni egész évben ajánlott. Hogy miért? Azt a Budapesti régióban található
Breier Farm Farm Magazin posztjából megtudhatjátok.

A leves jelen van csaknem minden nép gasztronómiájában, elmaradhatatlan bevezetőjeként valamelyik főétkezésnek. Érdekesség, hogy amíg nálunk általában délben, addig más országokban, – például Franciaországban – inkább este fogyasztják.

Szerencsénkre a magyar konyha a leveseket sokféle alapanyag felhasználásával, nagyon változatosan és ízletesen készíti el. Fogyaszthatjátok melegen vagy hidegen, kezdőfogásként vagy egytálételként, ünnepi alkalmakkor, vagy hétköznapokon. Míg télen főként a tartalmasabb, forró leveseket szeretjük, addig a nyári melegben nagy kedvencként a hideg, savanykás gyümölcslevesek kerülnek leginkább a tányérokba.

Milyen előnyökkel jár a rendszeres levesfogyasztás?

Tudományos vizsgálatok szerint a rendszeres levesfogyasztásnak az egészségmegőrzésben komoly szerepe van. A tanulmányok eredményei arra utalnak, hogy akik gyakrabban fogyasztanak levest, azok kevesebb kalóriát és zsírt visznek be a szervezetükbe, ritkábban alakul ki súlytöbbletük, alacsonyabb a koleszterinszintjük, sőt sokkal kedvezőbbek a szív- és érbetegségekre vonatkozó kockázati tényezőik is, mint a levest ritkábban vagy nem is fogyasztók körében.

A levesfogyasztás előnyei:

  • serkenti a gyomornedv képződését, mintegy előkészítve azt a további ételek befogadására
  • a leves íze, illata, zamata, színe, étvágygerjesztő, segíti az emésztőenzimek termelődését
  • hozzájárul a megfelelő folyadékpótláshoz
  • csökkenti a kalóriabevitelt az éhségérzet hatékony csillapításával
  • általa könnyen felszívódnak a felhasznált nyersanyagokból kioldódott tápanyagok
  • gyorsan jóllakottság-érzetet biztosít
  • alacsony az energiatartalma (főként a zöldség- és gyümölcs-leveseknek)

Minél több zöldséget, vagy gyümölcsöt tartalmaz egy leves, annál értékesebb, hiszen ezáltal magasabb lesz a vitamin- (B, E, béta-karotin) és ásványianyag-tartalma (kálium, magnézium) is.

leves1.jpg

Milyen leveseket készíthettek?

  • Húslevesek – a levesek között ez áll a képzeletbeli dobogó első helyén. Sokféle húsleves recept létezik, de általában a húsleveshez mindenki húst, sárgarépát, petrezselymet, zellert, karalábét, vöröshagymát és fokhagymát használ, de van ahol még paradicsomot vagy fehér paprikát is tesznek bele. Ha megfőtt – ülepítés, szűrés után – levesbetétet főznek bele, ami lehet tojással gyúrt tészta vagy dara, rizs vagy más.
  • Zöldséglevesek – a tavaszi és nyári hónapok kedvencei. Ha ügyeltek arra, hogy mindig szezonális zöldségeket használjatok alapanyagként, akkor egész évben változatos és ízletes menüt tudtok összeállítani.
  • Krémlevesek – egy teljesen új ízt és állagot hozhattok létre, ha a készre főtt leves hozzávalóit összeturmixoljátok vagy tejszínnel gazdagítjátok.
  • Gyümölcslevesek – itt is kulcsfontosságú a szezonalitás. Szerencsére a hazai kínálat bőséges: egres, meggy, cseresznye, eper, sárgadinnye, nyári alma, őszibarack, körte, szilva. Rendkívül könnyen és gyorsan elkészíthetőek, hidegen, melegen is fogyaszthatóak.
  • Egytálétel-levesek – tartalmas, fűszeres, egytálételként is fogyasztható finomságok (pl: Jókai bableves, gulyásleves), melyek a magyar gasztronómiát megkedveltették a világgal. Alapjuk – mint a levesek döntő többségének – az ízletes húsleves, amelyet gazdagon kiegészítenek zöldségekkel (burgonyával, babbal, sárgarépával, fehérrépával), hússal és jellegzetes, intenzív fűszerezéssel.

Gazdagítsátok a konyhai tudományotokat a levesekkel, mert ezek az ételek kiemelkedő táplálkozás-élettani jelentőségük miatt a ti étrendetekből sem maradhatnak ki. Fogyasszátok egészséggel!

A Breier Farmról:

A Breier Farm termékeinek különlegessége a magas gyümölcstartalom, valamint az íz- és színvilág tökéletes egyensúlyában rejlik. A lekvárokban és szörpökben a gyümölcsök varázslatos ízharmóniája érezhető, amit a kíméletes gyártási folyamat eredményez. 

A Breier Farm a természet csendjében és a nyugalom légkörében készíti termékeit, ahol a regenerálódás és a feltöltődés lehetősége is adott. A farmon a kedvesség és a derű a megszokott, és a látogatók érzik a pillanat varázsát. A Breier Farm megálmodója és tulajdonosa, ifj. Breier László, valamint a vezetők kiemelkedő szakértelemmel és elkötelezettséggel dolgoznak azért, hogy magas minőségű termékeket és szolgáltatást nyújtsanak.

A Breier Farm termékeit keressétek Budapesti Régió SPAR és INTERSPAR boltjaiban, a piros almás Régiók Kincsei polcokon!

A bejegyzés trackback címe:

https://regiokkincsei.blog.hu/api/trackback/id/tr3818739930

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Régiók Kincsei

A SPAR Magyarország Kft. 2021-től kezdődően 7 regionális központot nyitott az országban (Székesfehérvár, Zalaegerszeg, Hódmezővásárhely, Győr, Pécs, Nyíregyháza, Budapest), melyek a vonzáskörzetükben működő, meghatározott paraméterekkel rendelkező üzletekkel együtt alkotnak egy-egy régiót. A regionális központok nagyságrendileg 50 km-es körzetéből várja a SPAR olyan kistermelők jelentkezését, akik folyamatosan fenntartható, kiváló minőségű magyar terméket állítanak elő.

Friss topikok

süti beállítások módosítása