Hamarosan itt vannak a hűvös éjszakák és a megfázásos időszak. Mi még előtte megosztjuk veletek Mézes Gergő blogposztját, melyben átfogó képet ad a folyékony aranyban található értékes tápanyagokról.
A méz kalóriatartalma és értékes összetevői
A méz egy természetes cukorforrás, amely mértékkel használva remek kiegészítője lehet az egészséges táplálkozásnak, ám túlzásba sem szabad esni a fogyasztásával, mivel a méz kalória- és szénhidráttartalma igencsak magas.
A méz lényegében tiszta cukor, zsír nélkül, csak nyomokban tartalmaz fehérjét és rostokat. Kis mennyiségben találhatóak benne ugyan egyéb tápanyagok, de a legtöbb ember általában nem fogyaszt annyi mézet, hogy az jelentős vitamin- és ásványi anyag forrásként szolgáljon, viszont a minimálisan feldolgozott méz számos fontos bioaktív növényi vegyületet és antioxidánst, például flavonoidokat és fenolsavakat tartalmaz.
Egy evőkanál méz kalóriatartalma átlagosan 64 kcal-t tesz ki, míg egy teáskanál méz nagyjából 21 kalóriát jelent, ami nem egy hatalmas mennyiség, amennyiben csak egy teát vagy egy vajas kenyeret ízesítünk vele. A méz glikémiás indexe 55 körül van, míg a kristálycukoré 65. Bár a méz némileg megemeli a vércukorszintet, a benne található antioxidánsok a kutatások értelmében védelmet nyújthatnak a metabolikus szindróma és a 2-es típusú cukorbetegség ellen.
Mikor jön jól a mézben található extra szénhidrát?
A méz kiváló szénhidrátforrás, mert számos egyszerű cukrot tartalmaz, méghozzá a legnagyobb mennyiségben fruktózt és glükózt. Ezek az egyszerű cukrok gyorsan felszívódnak a szervezetben, és azonnali energiaforrásként szolgálnak.
Néhány eset, amikor a méz extra kalóriái jól jönnek:
- Edzés előtt vagy után: A méz könnyen emészthető szénhidrátokat tartalmaz, így edzés előtt vagy után fogyasztva segíthet pótolni az energiát, amelyet testünk igényel a megerőltető mozgás során. Az extra kalória a mézből támogathatja a fizikai teljesítményt és gyorsan helyreállíthatja az energiaegyensúlyt.
- Betegség közbeni és utáni roborálás: A méznek hagyományosan roboráló vagy erősítő hatásokat is tulajdonítanak, hiszen azokban az időkben, amikor még nem volt elérhető ennyi tápanyagdús élelmiszer, a mézet gyakran alkalmazták a vitalitás növelésére és a szervezet erősítésére.
Annak ellenére, hogy a méz fogyasztásának számos előnye van, amelyekről Mézes Gergő oldalán többet is olvashattok, fontos mértékkel fogyasztani, különösen cukorbetegség vagy túlsúly okozta egészségügyi problémák esetén.
Mézes Gergőről:
Mézes Gergő, vagyis Molnár Gergely már 12 éves korától méhekkel foglalkozik. Édesapjával és szintén méhész húgával hárman gondoskodnak arról, hogy egészséges, magyar mézeket kínáljanak. Vizsolyi méhészetükben saját maguk gyűjtik a virágport, a propoliszt, a méhpempőt, illetve a méhviaszt. 2015 óta méhanyaneveléssel is foglalkoznak, és saját méztöltő üzemmel rendelkeznek. Méhészetük 2023-ban elnyerte a Magyarország legszebb állattenyésztő birtoka díjat.
Mézmúzeumukban többek között a méhek világának komplexitását, a természet és a méhek közötti összhangot szeretnék bemutatni. A látogatók itt mézet kóstolhatnak, megismerkedhetnek a méhészkedés történetével, régi méhészeti eszközökkel, és még ki is próbálhatják a szakma egyes lépéseit! Gergőék célja, hogy a minőségi magyar mézek eladása mellett informatívan, ám szórakoztatóan bemutassák a méhek és a méz világát.
Mézes Gergő mézeit megtaláljátok a Nyíregyházi régió SPAR és INTERSPAR boltjaiban, ahol keressétek a piros almás polcokat!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.