Pécs és vidéke: a délnyugat-magyarországi régió kincsei

pecsi_r.jpg

A Dél-Dunántúl nem csupán a varázslatos tájairól és történelmi emlékeiről, hanem ínycsiklandó gasztronómiájáról is híres. A mediterrán klímával kényeztetett vidék zamatos gyümölcsökkel, friss zöldségekkel és kiváló minőségű borokkal várja az ide látogatókat.

Irány Délnyugat-Magyarország!

Virtuális országjárásunkat a Zalaegerszeg és környéke régió után a Dél-Dunántúlon, azaz a Pécsi régióban folytatjuk. 

Ez a vidék tulajdonképpen három megyéből áll, Baranyából, Tolnából és Somogyból. Ez a három megye rengeteg különlegességet kínál az erre járó turistáknak. A Mecsek leghosszabb patakos barlangját, az Abaligeti Cseppkőbarlangot talán senkinek nem kell bemutatni, mint ahogy a gyógyfürdőjéről ismert Harkányt, a Villányi hegységet és Szekszárd környékét sem - ez utóbbi kettő híres borvidékéről is. Ha már ott jársz, érdemes ellátogatni a Gemenci erdőbe és Zselici dombság kis településeire is, ahol máig őrzik a falusi vendéglátás hagyományait. 
Pécs pedig, a "Mecsek gyöngyszeme" mediterrán hangulatával, történelmi emlékeivel és pezsgő kulturális életével nyűgözi le a látogatókat. A Széchenyi tér, Gázi Kászim pasa dzsámijával, a Zsolnay Kulturális Negyed, a Cella Septichora és a Pécsi Székesegyház csak néhány a város sok látnivalójából.

Mit érdemes enni pécsi régióban?

A régió a magyaron kívül is számos nemzetiségnek ad otthon: a németek és a székelyek, a horvátok, a sokácok és a bunyevácok is hozzátettek a helyi gasztronómiai hagyományokhoz, és ez néha a mai napig felfedezhető a hagyományos ételeiken.

A legismertebb fogás a Dél-Dunántúlon kétségtelenül a paksi halászlé. Ehhez tálaláskor kifőtt hosszú metéltet vagy más tésztát kell adnunk, ugyanis a tradicionális paksi és halászlé kizárólag tésztával készül. Az oka pedig nem más, mint az egykori vízimolnárok leleményessége, akik tésztát is tettek a napi egy ételre jogosult molnárlegények levesébe, hogy azok biztosan jól lakjanak vele. 

Másik kedvelt és ismert étel - a régióban található sok természetes víznek köszönhetően - a harcsapörkölt túrós csuszával. Ezen kívül említést érdemel még a Somogyra jellemző, aludttejból készült prósza, valamint az Ormánság legjellegzetesebb ételei, a főtt perec és a fehér hurka - aminek az alapja a fehér kukoricakása. 

Minden, ami iható

A régióban két országosan ismert borvidék található: Villány és a Szekszárdi-dombság vidéke. Villány az igazi testes vörösek szülőhazája, az itteni rubin színű nedűk illat- és zamatgazdagok, magas alkohol- és tannintartalommal rendelkeznek. A legismertebb fajták a merlot, a cabernet sauvignon és a cabernet franc.

A szekszárdi borvidék is a jó vörösborairól ismert. Bár kb. 30%-ban van fehér szőlő is a területen, a legjellemzőbb és legnagyobb felületen termesztett fajta a kékfrankos; mellette a kadarka és a bikavér az, ami tradicionális jellegük miatt egyértelműen köthető Szekszárdhoz.

A régió két híres borvidéke mellett a sörkészítés is komoly hagyományokkal rendelkezik. A kezdetekhez  - a legendák szerint - egészen az 1300-as évek elejéig kell visszanyúlni, amikor az ispotályos rend szerzetesei először készítettek sört a Mecsek forrásainak vizéből. Az első sörfőzde megnyitásáig ugyan várni kellett 1848-ig, de így is Pécsett alapították az ország első sörfőzdéjét, melynek a jogutódja ma is működik.

A pécsi régió kincsei

A pécsi régióban élő kisvállalkozók közül is többen csatlakoztak a Régiók Kincsei programmal, így az ő termékeikkel is bővült a SPAR és az INTERSPAR áruházak kínálata.

  • A Holnemvolt Farmon (régi nevén Tobitej) friss tejtermékekkel foglalkoznak, és 1500 hektáron gazdálkodnak. A tehenészetben 500 tehenet és több mint 450 borjút nevelnek - ezeket a fenntarthatóság jegyében helyben megtermelt takarmánnyal táplálják. A SPAR-ban is kapható túrójukból nemcsak süteményeket, hanem kiváló túrós csusza köretet is lehet készíteni a régió egyik kedvencéhez, a harcsapörkölthöz.  holnemvolt.jpeg
  • A Mézpatika magas minőségű termékeket kínál a vásárlóknak, ami többek között a gondosan kiválasztott méhcsaládoknak és a méhészeti szaktudásuknak köszönhető. A végeredmény pedig nemcsak szakmai szempontból átlagon felüli, hanem hozzáadott cukrot sem tartalmaznak és antibiotikumoktól mentesek. 
  • Sőre László 1994-ben alapított vállalkozása kezdetben baromfitartással foglalkozott, majd tojástermelésre és 2012-től tésztagyártásra tért át. Ez ma már széles kínálatot nyújt, minőségi, házias ízvilágú Bikali tésztákkal, beleértve különféle levesbetéteket is.
  • Simigh János és családja 30 éve foglalkozik borászattal, jelenleg hat hektáron gazdálkodnak. Küldetésük magas minőségű vegán borok készítése. A minőség iránti elkötelezettségüket jól mutatja, hogy boraik az utóbbi években számos hazai és nemzetközi versenyt megnyertek. A SPAR kínálatéban Simigh Cabernet Sauvignonnal és a Szekszárdi Merlot-val vannak jelen. simighpinceszet.jpg
  • A Márton Pince 2001-ben alakult Hegyszentmártonban - ezért is kapta a borászat a Márton Pince nevet - míg egy kisebb rész Siklós határában van. A pincészet főként fehér- és kékszőlőfajtákkal foglalkozik, 2016-ban korszerű feldolgozót épített, ahol a borokat acéltartályban erjesztik és fahordóban érlelik. 
  • Nem csak borok vannak a régióban, az erősebb italok kedvelői is találnak helyi terméket, hiszen Lép Péter Gáti Papa pálinkái változatos és válogatott gyümölcsökből készülnek, ettől lesznek igazán magas minőségűek és különleges ízvilágúak. 
  • Németh János Pincészetében a borok tradicionális és modern technológia ötvözésével készülnek, fiatalos stílusban. A borok spontán erjesztéssel készülnek, majd magyar hordóban érlelődnek 10-16 hónapon keresztül. A SPAR-ban keressétek a Deviant Syrah-t és a Kékfrankos Sillert.
  • Markóné Tóth Gabriella, aki főállású édesanyaként a sportos és egészségtudatos életmód híve, vállalkozását a kistermelői lekvárkészítésre alapozta. Fiával, Umenhoffer Dáviddal együtt megalkották a SPAR-ban is elérhető Gabiyo lekvárcsaládot, amely csökkentett cukortartalmú és különleges étrendekhez is illeszkedik. gabiyo.jpeg
  • A Gáspár Pincészet a Pécsi borvidéken, Mozsgón található, és 2017-ben alakult, majd 2018-ban mutatta be első borát. Organikus szemléletben művelt szőlőfajtáik között helyi és regionális fehér- és kékszőlők találhatók, a borokat kézzel szüretelik és hagyományos eljárásokkal készítik, a présház alatt pedig egy történelmi pince is található. Ők két fehérborral vannak jelen a SPAR polcain.
  • A kurdi székhelyű Gubinczki Kft. ízletes sós ropogtatnivalók széles skáláját kínálja. A pufik és tallérok számos ízben kaphatók, így biztosan mindenki megtalálja a neki legjobban ízlő verziót.
  • A Neuperger Pincészet a Pécsi és Villányi borvidék határán helyezkedik el, és 1996 óta készítenek minőségi borokat sváb hagyományok alapján. Neuperger Balázs személyesen vesz részt minden munkafolyamatban, a borokat pedig nagy tölgyfahordókban érlelik és hagyományos pincerendszerben tárolják.
  • A Blum Pince egy családi pincészet, ahol Blum János lányai is segítenek a borkészítésben és vendéglátásban. A villányi borvidék területeiről származó boraik több hazai borversenyen is kimagasló helyezést értek el.
  • Tóth Gergely, az Ataisz márka alapítója, saját fogyókúrája révén kezdett el foglalkozni vegetáriánus és egészségtudatos táplálkozással, ami a reformélelmiszereket gyártó családi vállalkozáshoz vezetett. Pécsi üzemükben 2004 óta készítenek természetes összetételű, tartósítószer- és allergénmentes termékeket, melyek egyszerűen és gyorsan elkészíthetők.
  • A "Mároki Finomságok" egy 2010 óta működő szociális szövetkezet, melyet a munkanélküliség leküzdése céljából hoztak létre a baranya megyei Márokon. Az óvodai konyhából kialakított kisüzem hagyományos receptek alapján, mesterséges adalékanyagok nélkül készíti házias ízvilágú lekvárjait, szörpjeit és savanyúságait. maroki_meggy.jpeg
  • A Siklóssy Pálinka Manufaktúra a Siklós térségben termett gyümölcsökből, gondos odafigyeléssel és modern technológiával készít kiemelkedő minőségű, harmonikus ízvilágú pálinkákat. A mediterrán klíma adta tökéletes gyümölcsökből finomított lepárlással varázsolnak elő egyedülálló párlatokat.
  • A Garai család 2013-ban vásárolt 1,5 hektár területet a szekszárdi Nyéki-hegyen, ahol tíz év hobbi borászkodás után kezdtek saját borokat készíteni. Szőlőterületük régi kékfrankosból és új cabernet sauvignon, syrah, valamint merlot ültetvényekből áll. A pince mérete miatt kézműves, minőségi borokat készítenek, boraik azonban mind mind fajta jellegesek, populáris-könnyen fogyasztható stílust képviselnek.  
  • A Belward Pincészet Hásságy határában, 33 hektáron terül el, ahol 9 szőlőfajtát termesztenek, főként fehérborszőlőket, a minőség és tradíciók jegyében. A kínálatukban a könnyed, gyümölcsös reduktív boroktól a hordóban érlelt, komplex, testes borokig minden megtalálható, céljuk a hagyományok tisztelete mellett korszerű technológia alkalmazása.

    Legyél kincskereső!

Az ételekről-italokról nem elég olvasni, meg is kell kóstolni őket! A felsorolt termékek a zalai régió SPAR és INTERSPAR üzleteiben megtalálhatók, keressétek őket a piros almával jelölt polcokon!

A bejegyzés trackback címe:

https://regiokkincsei.blog.hu/api/trackback/id/tr1318439345

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Régiók Kincsei

A SPAR Magyarország Kft. 2021-től kezdődően 7 regionális központot nyitott az országban (Székesfehérvár, Zalaegerszeg, Hódmezővásárhely, Győr, Pécs, Nyíregyháza, Budapest), melyek a vonzáskörzetükben működő, meghatározott paraméterekkel rendelkező üzletekkel együtt alkotnak egy-egy régiót. A regionális központok nagyságrendileg 50 km-es körzetéből várja a SPAR olyan kistermelők jelentkezését, akik folyamatosan fenntartható, kiváló minőségű magyar terméket állítanak elő.

Friss topikok

süti beállítások módosítása